JAK ZAČÍT A NEPŘESTAT A PROČ PŘI BĚHU NĚKDY PŘIBERETE...
Zjistila jsem, že jsem úchylná na tu modrou barvu na obloze. Že by mi stačila jen ta krásná modř pro ideální kýčovitý pohled z dovolené. A že se nemůžu dostatečně nabažit modrou nad kostely, horizontem, nad stromy, střechami a vůbec všude.
Mimochodem, je to momentka z dnešního mého výběhu. O něm se tu rozhodně rozepisovat nechci, bo speciálně dnes to bylo utrápené, nohy těžké a bolavé a tempo šnečí. Nicméně, ať se jen nezasypávám negativy, snažím se být pravidelná. Ale kde jsou ty časy před pár lety ještě na VŠ, kde moje běžecké výkony byly ještě relativně uznáníhodné :) Rozuměj, ve třídě složené z mladých vycválaných a starších udržovaných, jsem statečně držela tempo :) Nebýt outsider, co někde spadne cestou do pangejtu a všichni mu utečou - to byl hlavní důvod, co mému tréninku běhu dávalo smysl:D. A že bych začala běhat třeba kvůli hubnutí? To rozhodně ne. Jednak je to příliš malý důvod a druhá věc - můžete paradoxně naopak i přibrat.
A o tom je můj dnešní BLOG.
JAK ZAČÍT S NĚČÍM NOVÝM A VYTRVAT.
Zaobíráte se průběžně myšlenkami, co nového se sebou? Cvičit, něco nového se naučit nebo třeba i změnit práci? A jak to dopadá? Zůstane u myšlenky nebo začnete? A co přijde potom?
Mám každý týden nové konzultace, každodenní kontakt se svými klienty a vyslechnu si řadu osudů již zhruba 15 let ve své práci s lidmi.
Naše první setkání s klientem začíná vždy velmi podobně. Objednáme si kávu nebo vodu, zeptám se, jak se mají a co je za mnou přivádí. A v čem si myslí, že jim mohu být přínosem.
Na základě toho se dozvím, jaká mají klienti očekávání ode mě, jaká od sebe, od změny a co je ten pravý důvod, proč chtějí něco změnit.
Upřímně, někdy již při úvodním rozhovoru tušíte, že nebude lehká cesta klientova prozření, co vše ho čeká především od vlastní hlavy. A o to větší výzva to pro mě je, pokusit se ho provést zákoutími jeho vlastního mozku, který ho ve štychu nechal třeba při podobné akci již několikrát při neúspěšném shazování kil.
Proč se někdy domnívám, že klient dlouho na vytyčené cestě nevydrží? Protože na to, aby jste vydrželi u jakékoliv činnosti, musí vám nejprve ZAČÍT DÁVAT TEN PRAVÝ SMYSL.
Co by vás přimělo začít chodit k trenérovi cvičit a začít si hlídat jídlo, aby výsledky pro vás stály za vynaloženou námahu?
A co by vám vysněná postava měla přinést?
Pozornost okolí? Úctu? Nebo celkové zdraví? Už žádné posměšky na téma nadváha? Co vám dává ten pravý smysl? Kvůli kterému si ráno třeba přivstanete nebo na to obětujete určitý obnos peněz. Nebo snížíte dávku alkoholu o víkendu...
Že si dokážete, že umíte vytrvat? Že se chcete v oblečení cítit pohodlně? Že nechcete sedět doslova na dvou židlích? Že nebudete muset brát tolik léků? Že budete mít lepší průběh těhotenství nebo klimaktéria? Že vás přestanou bolet záda? Že nebude zadek placka? Že zvládnete sportovat se svými dětmi? Že vás to zatáhne do nové komunity? Že budete vypadat důstojněji v práci? Že tu zdraví zůstanete pro ty, co vás potřebují?
Nebudete patrně zůstávat se svým trenérem navždy. Ale co vás přiměje nastartovat se a vydržet?
Cítíte, že na něco nemáte? Prostě nějak začněte. Říká se: "Když nemáš na Mercedes, sedni zatím do Škodovky nebo na kolo, ale jdi dopředu."
Pamatuješ, jak jsem psala, ať k sobě nejsem jen negativní, co se mého návratu k běhu týká. Nejde vůbec o běh. Není důležité, o co jde. Cokoliv, s čím člověk začne, je mnohdy ze začátku víc pro člověka neuspokojivé, než aby se hned dostavily pocity naprosté blaženosti. Tedy jak u koho. Je plno z nás, co nejsme se sebou spokojeni skoro nikdy. Vždycky, nevím jak u vás, ale já si říkám, co tam měla vypadat lépe a jinak.
Nenechte si ale sami sobě namluvit, že to bylo jen špatný. Pokud se snažíte, patrně jste tam odvedli, co zatím dokážete. Pokud si neuvědomíte i to, co se vám tam povedlo, zbytečně se vám do té činnosti příště třeba nebude už chtít.
Přišli jste? Odcvičili jste? Dali jste do toho tu energii, ať to k něčemu vypadá?
Přijdou mi klienti často z práce a na mou otázku, jaký mají den, říkají: "Dnes jsem totálně unavená. Promiň, dnes to bude výkon na prd." Chápete, jsou tak slušní, že se mi ještě omluví!
Není přeci se vůbec za co omlouvat. Za omluvu by stálo, kdyby na mě klient ve dveřích hned vyjel a já tím měla pochopit, že má den na prd.
Cením si komunikace a proto se ptám, jak se máte. A sama poté navrhnu, že trénink bude odpovídající tomu, jak se cítíte. Nechci vás dorazit. Ani zranit neadekvátně náročným cvikem.
A můžu dát krk na to, že odcházet budete odpočatí i když celou hodinu poctivě odcvičíme.
A ZA TO SE MŮŽETE POCHVÁLIT. To si pochvalu sakra zaslouží. TAKŽE NEGACE NEBRAT. Přijdou, budou se snažit. Vy si to ale uvědomte a vytáhněte na ně s úsměvem to, co se vám hezky povedlo. Neříkám rezervy ignorovat a nechtít po sobě víc. Ale laskavě a s elegancí. Jop.
A víte čemu věřte? VÝKONY NEJSOU ZÁVISLÉ NA GENECH, TALENTU, VĚKU, DĚDICTVÍ AJ. ALE NA TOM, JAK S TÍM TRÉNUJETE A NAKLÁDÁTE.
Snaživá želva dojde dál, než průběžně spící zajíc. Když budu porovnávat svůj výkon začátečníka v některé oblasti s někým, kdo začal trénovat před rokem, bude mi ze sebe zle a budu se jen nenávidět. Moje ego neuvidí, že má poctivě natrénováno, ale že já jsem chcípák.
Řeknu, je to o věku. 20-letého člověka tepovka okolo 150 tepů za minutu je jeho cca 75 % z maxima. Moje je to cca o deset víc. Čili to pro mě znamená subjektivně nepříjemnější pocity než u mladšího. Ale je dobré si několik věcí uvědomit. Nemusím pro začátek stabilně běžet s tepovkou 150 tepů za minutu, mohu se jí v určitých intervalech jen dočasně vystavovat a hlavně opakovanou zátěží začít vnímat stejný trénink prostě lépe. A řeknu si: "co jsem dělala, když trénovaný kolega již rok trénoval? No nedělala jsem trénink jako on. Takže se nemusím nenávidět a je na mně, jak budu trénovat od teď."
A to samé s posilovacím tréninkem. Mám náskok, ale druhý mě může dohnat. I předehnat. Protože já mám třeba už jiné cíle než je čistě jen posilování. Ale ráda pracuji na ostatních.
Ale i já si při dosahování svých nových cílů musím projít vždy tyto body a posouvat se hlavně dál.
Proč jsem tedy začala běhat? Nemusím běhat, mohou mi stačit kardio hodiny se sluchátky na uších jakýmkoliv pohybem, kde je tepovka zvýšená. Proto také nově vznikly KARDIO LEKCE GRUPÁČE neboli skupinky, které nově děláme venku na vzduchu.
Proč k posilování i kardio? Protože posilování má jasné přínosy ve formování těla a hezkých tvarech, zvýšeném spalování kalorií i v klidu (zvýšený bazální metabolismus), mohu víc sníst a v relativně krátké době ve fitku vyformuji úplně nového člověka.
Kardio mi trénuje srdce, kardiovaskulární systém, prokrví pokožku a zrychlí distribuci živin v těle. Můžete brát kolageny a výživy čeho chcete a pasivním stylem života se ani nedostanou, kam mají.
Zato vám garantuji, že přijde paní do fitka v kraťasech a nevzhlednými nohami bez prokrvení a za hodinu pohybu vypadají úplně jinak.
Můj obličej vypadá, když se nehýbu jak bez krve a s pohybem o sto pro zdravější
Svůj kolagen si tak produkujete sami.
A to mi už dává smysl.
Takže posilko i kardio? Obojí mi zvýši uplatnění v dalších sportovních akcích a disciplínách, sníží riziko úrazů při náhodných námahách nebo způsobených pasivním stylem života. Zvýší mi imunitu a nemusím se obávat kdejakého viru. Civilizační choroby, kam patří obezita ale i deprese, si tedy na nás jen tak nepřijdou.
Jo a kdy mohu během přibrat?
Pokud se mě klient zeptá, zda má začít běhat, aby zhubl, je to pro mě fakt příliš malý důvod pro tuto námahu. Jo, pokud se mu líbí běhat, chce si vyčistit hlavu a užít si to, tak je to jasný, běhejte.
Pokud jde ale o hubnutí, stále mi někdo píše, že začal běhat a spíš nabírá.
Proč? Pálíte hlavně cukry, pokud nejste trénovaní. Máte často větší potřebu jídla a říkáte si, běhám, tak můžu víc jíst. U začátečníka to bohužel tak nefunguje a patrně nakonec sníte víc než spálíte. A proto nabíráte. NENECHTE SE KLAMAT NĚKTERÝMI MĚŘIDLY A KALORICKÝMI TABULKAMI. Skutečně naměřené hodnoty velmi často neodpovídají realitě v zrcadle.
Nebo si dáte keto dietu a tělo nechce prostě pustit při zátěži tuky.
Dále, pokud neposilujete a nejíte přesně,jak se u toho má, pálíte i svalovinu a přicházíte o spalování kalorií v klidu. Nee, mírný poklus vám nezvýší spalování na zbytek dne ani na několik dnů.
Ale posilování dokáže tréninkem metabolismus zvýšit, dokud budete pravidelně cvičit a jídlem adekvátně svaly udržovat.
Pokročilým běžcům sahá tělo do tukových rezerv ochotněji.
Ale zeptejte se některého běžce, co dělá jeho tělo bez posilování. Ať nemyslíte, že jako trenér chci vyzdvihovat posilování neadekvátně vysoko :).
V dalším díle zmíním další kroky, jak pracovat se svou hlavinkou, která nás chce svádět na scestí od našich cílů.
Opatrujte se a buďte veselí, je víkend a bude za chvíli zase všude otevřeno :)