https://test334455.webnode.cz/l/jjjj/

Řešíte rádi konflikty?

12.09.2023
Mám na vás otázku. Byli byste raději v kůži konfliktního nebo nekonfliktního člověka?

Řeknete možná, že jako konfliktního by vás neměl nikdo rád. Nebo, že to má nekonfliktní v životě snazší. Pak by se tedy dalo ríci, že kdo je nekonfliktní, nemívá v životě žádné konflikty. Ale to se zdá nepravděpodobné.
Jsou lidé, kteří konflikty za žádnou cenu nechtějí, nedělají jim dobře a všemožně se jim vyhýbají.
Čím to je, že paradoxně je někdy o to více přitahují? 
Bohužel, je to tím, že je z nich cítit, že situace řešit nechtějí a to jiné může o to více iritovat.  
Bohužel, nepřinese to vnitřní klid ani samotnému člověku, který se konfliktu chce vyhnout.  Začne si říkat, proč, když jsem nekonfliktní, konflitky přitahuji a proč, když se mohu snažit být nekonfliktní já, proč to nedělá i ten druhý? A to může začít přerůstat ve vztek.
Takový  nekonfliktní člověk se může stát nakonec konfliktem sám sobě.

Řešení konfliktních situací není nic jiného než trénink. Začít zkoušet mít nekonfliktní  odstup v konfliktních situacích. Nenechat sám sebe pohltit do emocí, udržovat si odstup od toho, co bych si mohl brát osobně a s chladnou hlavou a krví řešit to, co nám život nese. 

Samozřejmě, náročnost situace se liší podle osoby, se kterou konflikt máme, podle téma, i toho, jaká slova ten druhý volí. Proč někdy diskuze bolí více, o tom zase příště.
Přijetí konfliktů v životě, je přizpůsobení se věcem, které jsou přirozené a umění je natrénovat, je na našem umění přizpůsobivosti.
Znáte to, jak se říká, že je lepší malá mrzutost předtím, než velká potom? Jako by se automaticky předpokládalo, že pokud nepořešíme malý problém, život nám ho předloží ve větším. A ono to tak přesně totiž je.
Život nás trénuje a co nás nezabije, nás posílí.
Ano, i trénink je o návaznosti a zvyšování zatěže. A tak je dobré přistupovat i ke konfliktům. Umění je zvládat tak, abychom byli schopni slyšet druhého, dojít ke společnému závěru nebo mít pocit, že jsme situaci zvládli bez zbytečného vyhrocení nebo důstojněji než ten druhý. To vše se počítá jako úspěch.  


Tak hodně úspěchů přeji a pro mentální trénink mě neváhejte kontaktovat.


Jana