https://test334455.webnode.cz/l/jjjj/

Výživa mladých sportovců

15.10.2020

Zdravím přátelé, 

výživu pro dospělé i mládež sestavuji již více než 15 let a stále se snažím být v obraze,pokud by se objevily nějaké nové poznatky.Nemluvím nyní o trendech,s těmi často zkouší různě experimentovat mladá děvčata,ale i dospělí klienti.Ty jsou časté a nikoliv vhodné pro každého člověka. 

Vraťme se nyní k mládeži.Strava sportovce v náročných trénincích 5x týdně či nesportujících by se měla skládat určitě z podobných zdrojů zdravějších forem výživy. Plus sportovcova strava však navíc zahrnuje vymakaný TIMING neboli načasování a složení stravy je důležité samozřejmě jednoznačně o to víc. PROČ? CO JINAK HROZÍ? 

- Ztráta růstu dítěte

- Ztráta energie a motivace 

- Únavové zlomeniny 

- Problémy se soustředěním a s činností mozku 

- Hormonální problémy, ztráta menstruace atd. 

Děti vám často neřeknou,jak jsou utahaní,neumí identifikovat činnost hlavy,je to člověk od člověka. Vidím stále rozdíly mezi klienty-jedni řeší sebemenší únavu nebo malé nepohodlí a pak jsou tací,kteří by jeli do morku kosti,spadli by, vstali a jeli dál. 

Obojí je velmi dobré SLEDOVAT a korigovat či vhodně stravou doplňovat. Určitě pomohou i některé doplňky výživy,ale podstatou je,aby si sportovec dokázal sestavit dobrý jídelníček pomocí běžných potravin. 

TAKŽE DÁVAT MU TO DO PODVĚDOMÍ,AŤ SI TO OD ZAČÁTKU OSVOJUJE. Nejste-li sám sportovec,těžko někdy dokážete u dítěte odhadnout,co je ještě běžná únava a co už je přetížení. Sledujte chování v několika dnech nebo delším úseku a přemýšlejte,co je za tím,pokud se dítě vyznačuje něčím,co jsem uvedla.Nebojte se zeptat trenéra nebo jiného odborníka. 

STRAVA JE SKUTEČNĚ DŮLEŽITÉ TÉMA A U TRÉNINKŮ 2X DENNĚ SE DOSTÁVÁME AŽ NA 7 JÍDEL DÍTĚTE DENNĚ! 

Co se týče NESPORTUJÍCÍCH DĚTÍ - sledujte,pokud únava nebo váha evidentně nespadá do doporučených hodnot a pokud si nevíte rady,je dobré to s výživovým poradcem probrat. Často vidím snahu poradit v různých trendech a zkratkách,ale bohužel se to nevyplácí. 

PSYCHIKA I TĚLO MŮŽE MÍT TĚMITO VĚCMI PROBLÉM NAVŽDY. Časté je i záchvatovité přejídání při emocích.

PRACUJI SE SVÝMI KLIENTY NA VĚCECH,CO ŘEŠÍ V PRÁCI I SOUKROMÍ A K TOMU PŘESNĚ NASTAVUJEME HODNOTY STRAVY A NEZBYTNOU PRÁCI SE SEBOU SAMÝM. TĚŽKO ŘÍKAT NERVÁČKOVI,AŤ JE V KLIDU,ALE ROZHODNĚ SE S TÍM DÁ DLOUHODOBĚ PRACOVAT. 

Někdy je velmi těžké přesvědčit děvčata,aby jedla o trochu více a je velmi důležité jim vysvětlovat,proč to tak funguje.A to víc než striktní pokusy dokola o diety.Někdy to nechtějí vůbec chápat hned.Bývá to věc na delší čas. 

Další věc-STEJNÁ VĚC,CO FUNGOVALA PŘEDTÍM,NEFUNGUJE ZNOVA A ZNOVA. TAK TO PROSTĚ JE. Vždy se hledá aktuální řešení na tu danou situaci☝️ 

Jak vidíte, přátelé, jsou to zajímavá a velmi častá témata a co mám možnost nahlédnout do života svých klientů,stále velmi aktuální. S přáním zdravého dne, Jana🙋 www.zdravikoucink.cz